Jiřina Šiklová

jiřina Šiklová

PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. se narodila 17. června 1935 v Praze. Její otec byl lékař a sociální demokrat, matka učitelka.

Vystudovala historii a filosofii na Filozofické fakultě Univezity Karlovy v Praze, kterou absolvovala v roce 1958. Po krátkém působení na této fakultě se v roce 1965 podílela na založení katedry sociologie FF UK, kde se zabývala problematikou mládeže a studentského hnutí.

Kvůli své angažovanosti byla po 21. srpnu 1968 z fakulty propuštěna. Pracovala jako uklízečka a sociální pracovnice na geriatrickém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, kde se podílela na výzkumu, avšak bez možnosti publikovat.

Publikovala pod různými jmény, především v zahraničí. Od 70. let spolupracovala s Petrem Pithartem na distribuci zahraničních i exilových knih do tehdejšího Československa.

Jiřina Šiklová byla v normalizačních letech perzekvována a od května 1981 vězněna za pašování literatury (byla obviněna z podvracení republiky ve skupině ve spojení se zahraničím), tento proces byl zastaven až z podnětu Václava Havla v prosinci 1989. Spolupracovala také s Dokumentačním střediskem československé nezávislé kultury v Scheinfeldu (SRN), kde na zámku Schwarzenberg shromažďoval Vilém Prečan veškerou exilovou a samizdatovou literaturu.

Po revoluci v roce 1989 byla pozvána opět přednášet sociologii, ale po vzoru zahraničních univerzit iniciovala založení katedry sociální práce (nikoli aplikované sociologie) na FF UK v Praze, kterou do roku 2000 vedla. Založila také Centrum a knihovnu Gender Studies, o. p. s. v Praze, které je spoluzakladatelem a garantem podobných center v celé České republice.

Je členkou mnoha správních rad nestátních nadací (Nadace rozvoje občanské společnosti, Vize 97, Nadace Charty 77-Konto Bariéry, Nadace VIA), členkou redakčních rad zahraničních i domácích odborných časopisů (např. Listy, European Journal of Social Work, East Central Europe, Social Research).

V roce 1995 získala ocenění Žena Evropy za svůj přínos integraci Evropy. V roce 1999 jí byla prezidentem republiky udělena Medaile za zásluhy I. stupně. V únoru 2000 získala medaili Alice Masarykové za zásluhy o rozvoj sociální práce v ČR.

Přes svou disidentskou minulost nestála o významné politické či jiné posty. Dodnes přednáší na fakultě a působí v oblasti gender, kterou pojímá jako nezbytný doplněk mozaiky současného myšlení, dialogu se západními ženami (měly jiný vývoj než ženy v reálném socialismu, a proto si v mnoha věcech nemusí okamžitě rozumět), ale i s emancipačním hnutím žen ve třetím světě.

Její činorodost a mladého ducha oceňují všichni její spolupracovníci i její čtenáři.
(Stanislava Ševčíková),

________________

Články v Listech
Časopis pro politickou kulturu a občanský dialog

Gender Studies
Nevládní nezisková organizace, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti.

Šedá zóna Jiřiny Šiklové (Novinky)
Článek Šedá zóna a budoucnost disidentů v Československu pro čtvrtletník Social Research (pro chystané první číslo roku 1990 věnované očekávaným změnám ve východní Evropě).
kráceno

Šedá zóna a její role ve změně režimu (BBCCzech)
Pro lidi s morálními zásadami velmi obtížné dělat politiku.
Rozhovor

jiřina Šiklová

Reklamy

5 komentářů to “Jiřina Šiklová”

 1. Něco vám uniklo.
  Podle archívu Ministerstva vnitra vstoupila do
  strany 8. května 1956. To mi potvrdila i sama Šiklová, vstoupila po Chruščovově projevu na XX. sjezdu KSSS. Chtělý pry komunismus reformovat zevnitř :-).
  Podle vzpomínek pamětníků (5 ze 7) z FFUK byla Šiklová velmi angažovanou
  komunistkou. Přezdívalo se jí „rudá fena“ (např. odrazovala babičky od toho, aby
  chodily do kostela).28 V letech 1956-1958 byla v kroužku rudých historiků, který vedl
  stalinista Karel Bartošek (ve své době autor ideologických textů, např. o Rudé
  armádě, po roce 1989 však spoluautorem Černé knihy komunismu), byli v něm i
  Zdeněk Šikl, Jan Tesař aj. Byli tak důvěryhodní, že je tehdejší režim pustil na unikátní
  studentský výlet do Francie.To, jak je minulost silně emocionálně obsazena, se dá demonstrovat na reakci Z. Šikla. Když jsem se ho dotázal,
  zda J. Šiklová byla – jak jsem se doslechl – v 50. letech angažovanou komunistkou, odpověděl mi, že se mu
  z mého fízlovského dotazu udělalo nevolno a abych mu již nepsal.
  28 Jako kuriozitu uvádím tuto historku: prý na schůzku s jedním svým ctitelem, na 1. máje k Máchovi, přinesla
  přihlášku do KSČ. I když se může jednat o zlomyslný drb, otázkou zůstává, proč se takto mluví zrovna o Šiklové.

  • Máte pravdu, je třeba to doplnit.
   Její aktivní angažmá v komunistické straně začalo na podzim roku 1967 po zavření Literárních novin, kdy přemlouvala spolustraníky, aby z KSČ nevystupovali, ale zůstali tam a podpořili tím tu část, která se snažila o reformu.
   V roce 1968 se stala funkcionářkou a vedoucí stranické skupiny na FF UK. Poté za tuto skupinu podepsala manifest Dva tisíce slov a působila v tzv. nátlakové skupině Červení proti.
   V roce 1969 stranu opustila.
   Léta členství Jiřiny Šiklové v KSČ byla po roce 1989 v některých publikacích uváděna nepřesně.

   O panu Šiklovi nevím nic.

   • Richard Brousek Says:

    O působení paní Šiklové v 50 letech je lepší se nezmiňovat, tak jako o angažmá dalších disidentů z 80 let.
    Příkladem pro ně je paní Chramostová, která se ke své činnosti z 50 let přiznala, a prohlásila, že svojí disidentskou činností se snažila sebe rehabilitovat. Nadále ale se zřekla politického vystupování, neboť je to neetické. Ne jako paní Šiklová, která po roce 89 z toho začala politicky těžit a žije z toho dodnes.

 2. Komentář byl pro nevhodný obsah blokován.
  Prosím, vyvarujte se vulgarit a vydávání nepodložených tvrzení za fakta.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: