Jan Burian

český písničkář
spisovatel
publicista
moderátor
syn českého avantgardního divadelníka E. F. Buriana.

Jan Burian

V letech 1974–1985 tvořil autorskou dvojici s Jiřím Dědečkem, natáčeli spolu alba i televizní skeče. Poté (v letech 1986–1989) vystupoval s Danielem Fikejzem, dále i s Petrem Skoumalem, Vlastislavem Matouškem (skupina Zvláštní vydání) nebo v triu Jan Burian – Jan Jeřábek – František Janče.

Od roku 1992 spolupracuje s Českou televizí, kromě moderování vlastního pořadu Posezení s Janem Burianem skládá hudbu či jinak pracuje na dokumentárních filmech a podobně.
Moderuje také vyhlašování ceny Magnesia Litera.
V letech 1998—2001 spolupracoval také s Českým rozhlasem, např. na pořadu Přestávka (s Přemyslem Rutem) nebo Přesýpací hodina (s Janou Klusákovou a Přemyslem Rutem).

Od roku 1990 vydal také více než deset knih od sbírek poezie, vlastních pamětí, souboru fejetonů a televizních rozhovorů až po až po knihy inspirované cestováním a poznáváním cizích kultur (např. Dánsko, Island, Chile, ostrovy v Baltském moři, Portugalsko), o kterých tvrdošíjně odmítá mluvit jako o cestopisech.

Je protagonistou vlastních televizních talk show Posezení s Janem Burianem, (pro ČT 2), jichž bylo od roku 1992 uvedeno více než 130. Od ledna 2008 uvádí Česká televize (ČT 1) jeho nový program Burianův den žen. Spolupracuje i na tvorbě filmových dokumentů, uvádí předávání literárních cen Magnesia litera, provádí turisty po Islandu či Portugalsku. Organizuje volné sdružení Osamělých písničkářů a jejich společné pravidelné koncerty.

V současné době se občas kromě sólových vystoupení objevuje na pódiu s novou skupinou, – Křehcí muži – kterou tvoří především se svým synem Jiřím (Gregory Finn) a s multiinstrumentalistou Mikolášem Růžičkou a s přizvanými hosty.

Jeho písňová tvorba je od konce osmdesátých let pravidelně vydávána. Naposledy na albech Dívčí válka (2006) a Muži jsou křehcí (2007).

Jan Burian je také zakladatelem Klubu islandských fanatiků.

______________

Jan Burian
Oficiální stránky

Blog aktuálně
Nejen fejetony pro Pražský deník

Respekt Burian
Kdo je a kdo není Jan Burian
(rozhovor)

Burianův den žen (ČT)
Dokumentární pořad poněkud kontroverzní, ale každopádně originální
A zde bych se rád pozastavil, neb pořad vyvolal bouřlivý ohlas. Oslavný, ale i hodně znechucený:

Předně bych rád uvedl, že to není sólová práce, ale projekt společný.
Pánové Klusák, Remunda, Čermák, jenž stojí za autorstvím hypermarketu Český sen, jakož i další spoluautoři se společně s Janem Burianem nesnaží v pořadu diskusi zavírat, ale právě naopak (což bylo ostatně mišlenkou i zmiňovaného projektu fiktivního hypermarketu). Cílem pořadu, jak sami autoři v diskusi ČT uvádějí, není tvorba medailónků zajímavých žen. Jde o dokument, jenž klade otázky. Příjemné i nepříjemné, každopádně otázky, se kterými musí počítat kdokoli, kdo souhlasí s natáčením dokumentu o sobě samém (viz začátek dílu s Helenou Třeštíkovou):

Cituji z odpovědi Víta Klusáka v diskusi:
…ustojí Burian setkání s pornohvězdou? Bude si s ní korektně povídat o „práci jako každé jiné“, nebo sebere odvahu i na konfrontaci? Bude to souboj poctivý (naléhavý a přitom empatický, seriózní a přitom hravý, tvrdý a přitom schopný ustoupit), v němž se dozvíme víc, nebo to Jan nezvládne a pouze zadeklamuje, že se cítí být lepším člověkem? Dokáže vést dialog s osmnáctiletou krasavicí, jež sílu pro modeling čerpá od Boha? Má právo se jí před Marešem zastat? Obhájí se Mareš? Tahle nejistota diváky i autory bez ustání nutí rozvažovat, na kterou stranu se přiklonit: jak bychom se ptali my a jak bychom odpovídali? Copak úkolem Buriana je být bezchybným? Někdo takový existuje? Navíc po dílu s Janou Kratochvílovou víte, že v televizi nezvykle Honzu ukazujeme i v okamžicích, kdy prohrává (nikoliv s Janou; nejde tu o to, kdo je lepší bytost či rétor), ale s tématem, vlastním egem, předpojatým přístupem k oslovené dámě…
…Snažíme se nikomu nestranit. Ani dámám, ani Burianovi, ani divákům a snad ani sobě.
(Jen Kateřině Jacques jsme to usnadnili příliš, což si už několik týdnů s Filipem Remundou vyčítáme.)

Jan Burian

Jste věřící, pokud ano tak proč věříte?
Myslím, že jsem věřící, i když nejsem v žádné církvi.
Věřím zřejmě proto, že si nedovedu představit opak. Od víry se odvíjí můj žebříček hodnot a bez ní by se mi těžko vstávalo ráno z postele. Lepší důvod k tomu nemám.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: