Konečné řešení romské otázky? A co romská odpověď?

Včera, 25.8.2010, vyšel v Hospodářských novinách článek o Evropě, resp. nejen o Francii a její zvláštní snaze eliminovat cikány/romy ze „svého“ území.

Snaha nejrůznejších, zejména politických, vykuků nasbírat hlasy xenofobní populace je známá a bohužel mám pocit, že se jim to daří stále lépe a lépe, ale co je hlavní, stále snadněji.
Viz onen výše zmiňovaný článek a zejména anketa vedle něj – na otázku zda dotazovaný považuje odsouvání Romů na vesnice a za betonové zdi za správné odpověděla téměř 70% respondetů, že ne, že by je měli rovnou vyhostit jako francouzi. Druhá nejúspěšnější odpověď (23%) byla – ano, odsun romů na ves či za zeď je jednoznačně správné řešení.

Uklidňuje mne snad jen nízký počet celkových odpovědí – 119.  Takže můžu svým, téměř jednoprocentním hlasem ty váhy posunout trošičku na druhou stranu a trochu se tím falešně konejšit…

Ve Francii se zatím za tuto komunitu postavila vládní opozice (jak překvapivé) a na obranu několika slovz přispěchal i papež, který před francouzskými poutníky ve své letní rezidenci Castel Gandolfo vyzval, aby byli přijímáni lidé jakéhokoli původu.
„Liturgické texty pro dnešní den nám připomínají, že všichni lidé jsou hodni záchrany. Je to také výzva, abychom uměli přijímat lidské rozdílnosti po vzoru Ježíše, který shromáždil lidi všech národů a všech jazyků,“ řekl papež. „Drazí rodiče, vychovávejte své děti ke světovému bratrství,“ dodal.
Papež zatím nezaujal postoj k vyhošťování Romů do zemí jejich původu, Rumunska a Bulharska. Ale francouzská opatření již kritizoval tajemník Pontifikální rady pro migranty Agostino Marchetto. V pátek řekl, že „vyhánění Romů je proti evropským normám“.

Kněz Arthur z Lille oznámil, že na protest proti odsunu Romů napsal dopis ministru vnitra, v němž také odmítl Řád za zásluhy, jednu z nejvyšších francouzských poct, jež mu byla udělena.
„Už tři měsíce zažívá tato komunita válku,“ uvedl kněz Arthur, který se angažuje v obraně Romů.
Arcibiskup z Aix-en-Provence a Arles (jihovýchod) Christophe Dufour řekl, že se ve čtvrtek stal svědkem likvidace romského tábora. „Zničili jejich obytné přívěsy. Neobviňuji policisty, kteří plnili rozkazy. Ale žádám, aby byli respektováni lidé a jejich důstojnost,“ uvedl arcibiskup. „Je nepřijatelné v souvislosti s bezpečností mluvit o méněcenných lidech. Tito lidé, evropští občané, tady žijí většinou pokojně a mnozí z nich už dlouhá léta,“ řekl.

Romani Rose, předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů, se včera obrátil protestním dopisem na francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Vyzval ho v něm naléhavě k zastavení „masového odsunu“ Romů z Francie do jejich domovských zemí. „Taková vyhoštění jsou nelidská a posílají dotčené lidi zpátky do chudoby a nouze“. Rose apeloval na „humanitární svědomí“ Sarkozyho, aby dal lidem, kteří ve Francii hledají možnost přežití, šanci na důstojný život.

volím, volíš, volíme
Právě v těchto dnech začínají hromadné deportace zahraničních Romů z Francie. Vláda objednala zvláštní letadla, která dopraví 700 vyhoštěných do Rumunska a Bulharska. Jak ale tvrdí zástupce francouzských Romů, deportovaní už nemají ve své domovské zemi žádné zázemí a 300 eur, které každý vyhoštěný Rom obdrží jako almužnu jim bude stačit pouze na jízdenku zpátky do Francie. Pokud dotyčný ve Francii nebyl na základě rozsudku odsouzen a vyhoštěn, tak má plné právo se ve stejný den ke svým příbuzným ve Francii vrátit.

Místo zásadní změny situace by tedy šlo pouze o šikanování lidí za účelem získat volební hlasy na extremně pravém okraji politického spektra. Tyto hlasy Sarkozy zřejmě nutně potřebuje, aby byl v roce 2012 znovu zvolen prezidentem. V posledních měsících jeho popularita značně klesla kvůli závažnému obvinění z korupce. A skutečně – podle aktuálních průzkumů veřejného mínění – 80 procent Francouzů podporuje tvrdé zásahy vlády proti Romům.

Pravicová francouzská vláda také plánuje novelizaci imigračních zákonů. Například by mělo být možné „odebrat“ imigrantům státní občanství, pokud by spáchali i méně závažné trestné činy. Zatím to platí jen pro nejtěžší kriminalitu. Dokonce by i rodiče měli být trestně stihatelní za činy svých dětí, pokud by prokazatelně zanedbali jejich výchovu. V případě ztráty občanství by vláda mohla vyhostit mnohem vyšší počet Romů.

Koncem devadesátých let byly desetitisíce kosovských Romů následkem kosovské války vyhánění ze svých domovů a emigrovaly do západoevropských zemí. V letošním dubnu ale i Německo podepsalo s nově založeným státem Kosovem dohodu o vrácení 12 tisíc kosovských Romů, kteří v minulých letech nedokázali získat povolení pobytu v Německu. Mezi nimi je i hodně dětí, které se v Německu už narodili a Kosovo znají jen z vyprávění rodičů. Součástí dohody je silná finanční podpora ze strany německé vlády na reintegraci Romů do kosovské společnosti. Kvůli radikálnímu nacionalismu kosovské vlády a nepřátelskému postoji kosovské společnosti vůči Romům je úspěch takového projektu ale více než nejistý. Mnoho německých organizací včetně zástupců Ústřední rady německých Sintů a Romů protestovalo proti tomuto plánu německé vlády.

Blokáda hlavní dopravní tepny přes přes Garonnu byla první větší protestní akcí Romů proti uzavírání osad. Protestu se zúčastnili Romové, které policie vystrnadila z osady ve městě Anglet a kterým následně neumožnila utábořit se na výstavišti u Bordeaux. Protest zkomplikoval dopravu, v místě se tvořily asi pětikilometrové kolony čekajících aut.

Rumunská romská populace je největší v Evropě, její počet je odhadován na 2,5 až tři miliony. Její kulturní a sociální integrace se za posledních 20 let navzdory řadě programů a iniciativ ukázala jako obzvláště složitá. V Bulharsku žije podle některých zdrojů 750.000 Romů, což je číslo dvakrát větší, než které bylo zjištěno při oficiálním sčítání obyvatelstva.

Reklamy

Jedna odpověď to “Konečné řešení romské otázky? A co romská odpověď?”

  1. Nové bariéry oddělující Romy od bílých vznikají navzdory kritice dál. Starostové si stěžují na nečinnost státu, protiromské nálady sílí.
    http://hn.ihned.cz/c1-45929290-slovaci-maji-jasno-romy-oddeluji-zdmi

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: